Nahrávky (nejen) recitace védských manter
Manju Jois občas k praxi pouští nahrávky recitace védských manter. U nás na lekcích to taky občas udělám (tak jednou za čtrnáct dní). Protože není vždy snadné takové nahrávky najít a psalo mi o ně víc lidí, rozhodl jsem se, že je dám dohromady takhle na webu. Není to žádný reprezantativní výběr (prostě, co mi přišlo pod myš na youtube). Hodně se jich taky dá koupit on-line jako mp3 (ty jsou většinou v lepší kvalitě).
Pro přehlednost jsem následující výběr rozdělil na několik sekcí.
Recitace Véd:
Tohle je tzv. „deset manter míru / štěstí“ z Véd. Ty jednodušší z nich Manju učí, takže je třeba podle poslechu budete znát. T.S. Aswini Sastry a T.S. Rohini Sastry nahráli celou řády védských hymnů. Je možné si je koupit v mp3 v Google Play.
Následující video je výběr několika zpěvů z Véd
https://youtu.be/zjcVbd1O7KQ
Toto je recitace „Šrí Rudram“. Je to velice slavný hymnus z Véd věnovaný bohu Rudrovi (Šivovi):
Toto je nahárvky recitace Mándúkja Upanišady (snad vůbec nejkratší upanišady). Není ale psána ve verších, takže její recitace, tak hezky neplyne:
Recitace textů, které nejsou z Véd:
Jeden z důelžitých textů pro višnuismus je Višnu sahasranám (विष्णुसहस्रनाम), tj. Tisíc jmen Višnua. Tento text rád recitoval třeba T. Krišnamáčárja. Pochází z Mahábháraty a skládá se z různých jmen či titulů připisovaných bohu Višnuovi:
„Sahasranámů“ existuje celá řada. Téměř pro každého boha jeden. Tohle je tisíc jmen boha Dattatréji:
https://www.youtube.com/watch?v=W6sxr-D2IWA
Tahle nahrávka se asi úplně nehodí ke cvičení, ale nevadí 🙂 Je to Šiva Tandáva Stótra neboli báseň popisující Šivův kosmický tanec. Pochází z Rámájány a dle tradice ji napsal Rávana. Tahle verze je taková „akčnější“:
Ostatní mantry a bhadžany:
V hinduismu kromě bráhmanské tradice, která se hodně zaměřuje na exaktní recitaci textů, existuje i celá řada lidovějších duchovních proudů. Tam se většinou tolik nehledí na přesnou recitaci. Mantry jsou kratší, hodněkrát se opakují a většinou se zpívají. Tady je pár takových „hitovek“:
Hanumán Čalísa je hindská báseň od Tulasídáse (16. století). Je věnována bohu Hanumánovi a dodnes je jedna z nejpopulárnějších. Existuje bezpočet verzí. Tady je jedna od Krishna Dase:
Obecně: Krishna Das je v této oblasti dost klasika, tak ho můžete zkusti vygooglit (a všude se dají koupit jeho mp3). Tady je ještě jedno album:
Tady je pro změnu opět Američan – Bhagavan Das. Má trochu syrovější styl 🙂
A když už jsme u těch zápaďanů zpívajících indické mantry, tak nesmíme zapomenout na Jiřího Mazánka:
Bohužel v Indii jsou většinou všechny tyhle písně provedené v jedné verzi. Je to dost ovlivněné moderní indickou kinematografii (tj. Bollywoodem) a často jsou to dost „disco“ nahrávky. Existují ale výjimky. Například velmi populární zpěvačka Anuradha Paudwal:
Opět od Anuradhy Paudwal tenotkár Áratí pro boha Šivu:
Pro ukázku přidám ještě takový klasický výběr (na youtube snadno najdete celou řadu podobných). Je to soubor písní (většinou v maráthštině) věmovaných velkému světcí Sáí Bábovi ze Šírdi (zemřel 1918):
https://youtu.be/yeB-p1m2ha0
One Comment
Pingback: