Nejstarší česká učebnice jógy na stažení

Do sekce na stažení přibyl další historický poklad. Je to vůbec nejstarší česká učebnice jógy již roku 1908, která ale zároveň učebnicí jógy není. Co tím myslím? Na přelomu 19. a 20. století byla jóga hodně zpopularizovaná theosifickou společností. Většinou ale nešlo o jógu. Stejně jako dnes se i tehdy tento termín používal především k marketingu. Získat informace z Indie bylo obtížné a kromě několika málo odborníků měla většina lidí k dispozici jen ne příliš dobré překlady některých děl, ze kterých se podle svého úsudku snažili poskládat dohromady „jógovou nauku“. Někdy ani nebylo třeba chodit tak daleko a mnoho autorů si prostě vymyslelo, o čem by tak ta jóga mohla být.

Příklad toho je William Walter Atkinson, který se stal velice populární pod svým pseudonymem Yogi Ramacharaka a ve své době lidé věřili, že to je skutečný indický jógin popisující autentickou indickou jógu, ale jeho knihy měly s indií společného jen pár náhodně použitých sanskrtských termínů – většina byl mix západní zdravovědy a nové myšlenky (něco jako předchůdce new age). Dnes jeho knihy už nebere nikdo vážně a tak trochu se na něj zapomnělo (tedy až na to, že nám po něm zůstalo dědictví „úplného jógového dechu“ (více o tom v tomto videu)).

Tato učebnice je v první části prakticky doslovným překladem z Atkinsonovi knihy „The Hindu-Yogi Sicence of Breath“ a v druhé části přebírá zase praktiky ze západního okultismus: astrální cestování, čtení myšlenek, telekinse apod. Kdybychom zde hledali cokoli, co známe třeba ze středověké hatha-jógy, moc toho nenajdeme. Zároveň i kdybychom se na tuto knihu koukli z perspektivy moderní ásanové jógy, tak jí nebude připomínat už vůbec. Ale v 19. a velkou část 20. století jóga zajímala především okultisty, kteří nehledali „zdravý životní styl“ ale spíš různé nadpřirozené schopnosti a skryté duchovní poznání. V tom se vlastně jejich motivace moc nelišila od středověkých jóginů.

Každopádně tato kniha sice nese ve názvu slova jóga a je tak de facto naší první učebnicí jógy, ale zároveň s jógou nemá mnoho společného. Více je o ní v tomto videu:

Nepodařilo se mi bohužel tuto knihu sehnat celou. Vyšla ve dvou svazcích (tehdy knihy často vycházely „sešitově“ a čtenář si je pak sám nechal svázat do jednoho svazku). Je zde pouze ten druhý: „Stupeň Tovaryše a Mistra“. Tomu by měl předcházet „Stupeň učně“, ale ten jsem (zatím) nesehnal.

UPDATE: Díky Davidovi a Věře, kteří mi oba nezávisle na sobě poslali odkaz na scan komplet obou dílů zde.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *